Вараш - Кузнецовськ - Вараш



Рідному місту
Хіба не схоже місто на село?
Таке ж зелене, тихе і врочисте,
До Стиру пригорнулося воно,
Немов до шиї крапельки намиста.
А скільки кленів і красунь – беріз
Розкинулися дивним зелен-гаєм…
І я не стримую щасливих сліз,
І цій красі доземно уклоняюсь.
Прекрасний веселковістю будов,
Величний непохитністю градирень,
Замріяний в майбутнє Кузнецовськ,
І до гостей шанобливий і щирий.
Ти розгортаєш крила, наче птах,
Величносте і гордосте поліська,
Нехай гримить ім’я твоє в віках,
Жива легендо, зоряна і близька.
Лариса Сай





Мій прадавній Вараш
В назві кожного поселення лежить щось найхарактерніше, найістотніше, пов’язане з даною місцевістю, її історією та будівничими. Тому й кожна географічна назва – пам’ятка історії та культури. Справедливо говорив професор М.І.Надеждін: "Земля є книгою, в якій історія людства записується в географічній номенклатурі”. А в тій номенклатурі занесено й історію будівництва наших волинських та поліських сіл і міст. Донедавна було в ній місце й давньому поліському селу Вараж (пізніше Вараш).
Село Вараж є дуже давнім за своїм походженням і про це саме яскраво свідчить його давньоруська назва. Річки здавен були головними артеріями життя. Стир – не виняток і саме на його правому березі серед хвилястих пагорбів з білого піску з’явилось перше поселення. Кам’яні знаряддя праці – ножі, наконечники, сокири, знайдені тут свідчать, що ця місцевість була заселена ще в сиву давнину.
Рибальство й мисливство – основні заняття поселенців. Пізніше до них додалось тваринництво, ще пізніше землеробство, хоч грунт тут був, як засвідчують архівні документи, завжди несприятливий для землеробства.
Розтягнулося на декілька кілометрів понад річкою Стир село Вараш. У дуже далеку давнину сягає історія виникнення цього невеличкого поселення. Перша згадка про нього датується 1798 роком.
На високому березі річки стояла Свято-Михайлівська православна церква, що збудована з дерева 1776 році за давньоруським типом. У цій духовній святині Полісся були унікальні ікони. У 1961 році відбулася остання служба Божа. Пам'ятка поліського зодчества руйнувалися, і, на жаль, ікони не збереглися.
Загадкою залишилась і назва села Вараш. Одні дослідники пов'язують назву села із древнім найменуванням волхвів. А ще переказом з покоління в покоління переходить спогад про те, що тут, нібито, було угорське поселення. Старий варашський художник Андрій Пашко згадував, що на межі Вараша із Cтарою Рафалівкою, як свідчили старожили, був маєток угорського правителя. Останнім нагадуванням про це був пам’ятник із написом “Ян Конарі”. Та ознака минувшини будила уяву Пашка…
Бідно жили люди в селі Вараш у післявоєнний час. Доводилося відбудовувати зруйноване господарство.
Багато помешкань згоріло під час пожеж. Початкова школа була розташована у хатах Пашка Зіновія, Пашка Микити, Федінчика Корнія.
У 1947 році на території Варашської сільської ради проживало 897 чоловік.
Першим головою сільської ради був Пашко Олександр Максимович. У селі Вараш діяла початкова школа, тому письменними були половина жителів села і хуторів - 446 чоловік. З них 89 чоловік – старші 30 років, 357 чоловік до 30 років, в тому числі діти. Це далеко не все, про що можуть розповісти нам Погосподарські книги. Зберігаючи архівні документи, архівні працівники тим самим зберігають пам’ять про нашу історію.
А 15 березня 1977 р. указом Президії Верховної Ради УРСР взагалі було
« Поставлено хрест» на Вараші з його давнім минулим. Вараш не будувався на пустому місці, він розпочав своє будівництво на околиці мальовничого поліського села, яке притулилося до звивистого берега річки Стир. Зносились дерев'яні хати, а на їх місці будувались багатоповерхівки. На початку 70-х, під небом ХХ-го століття слово “Вараш” стало зрозумілим і близьким для сотень, а потім тисяч людей, які прибули у глибинку Полісся споруджувати АЕС.
Вараш – наймолодше на Рівненщині місто. Місто – супутник РАЕС, місто енергетиків і будівельників, молодих усміхнених мам і їхніх галасливих і жвавих дітей. Це унікальне і своєрідне місто, яке своїм корінням проросло у сиву давнину поліських, волинських і рівненських селянських родин, а вершинами інтелекту сягає новітніх технологій ядерної енергетики ХХІ століття. Рівненська атомна електростанція – гордість Вараша.
Місто, закохане в легенду
…Голубі, мов мрія, небеса тихо схилились до спраглих колосків солодкого жита, зеленокосий вітер лагідно колише сонні роси… Так прокидається Полісся, зустрічає тремтливий світанок сонячними профілями замисленого Кузнецовська і блідолицими віддихами пари над копрами РАЕС, а донедавна Вараш тихо дрімав у зареві таких же серпанкових ранків і навіть не підозрював, що йому суджено стати величним, могутнім, легендарним…
Ще у 1850-х роках місцева жителька столітня Марія пророкувала, що на високій Хомецькій горі постане місто нового майбутнього, осяяне золотими куполами церков, воєдино з’єднаним з феєричним подихом старовинного села… В історичних переказах згадується варашська хрестовокупольна Свято-Михайлівська церква, збудована з дерева ще у 1776. Дослідники вважають, що тут знаходились унікальні ікони, які, на жаль, не збереглися. Остання служба пройшла 10 лютого 1961 року, після цього влада зачинила неповторну пам’ятку поліської архітектури на тяжкий замок атеїзму… Залишки храму ще залишилися в проникливому погляді першопрохідців… Лише із набуттям незалежності на цьому місці виріс новий собор…
Загадкове імення Вараш запозичив від древніх волхвів, які в слов’янську добу уособлювали в собі ворожбитів та чарівників. З покоління в покоління передається легенда про давнє угорське поселення на околицях села. Місцевий художник Андрій Пашко згадував, що на межі Вараша зі Старою Рафалівкою був маєток угорського правителя. З тих часів залишився пам’ятник із написом «Ян Конарі», що був зруйнований Другою світовою. Війни залишили на тілі села жагучі, незагоєні рани – тут проходила лінія фронту під час однієї з найбільших операцій Першої світової, а Велика Вітчизняна дала Миколу Кузнецова, в честь якого було назване майбутнє місто-супутник АЕС…
І ось – понад 35 років тому серед вишневих садів Вараша почали виростати будинки-велетні, край старого млина простяглися мальовничі клумби, а в задумливому шепоті синьооких волошок здійнявся перший енергоблок…
На берегах безликих спогадів Вараша, задивившись у тихоплинну мелодію річки Стир, розсипались напівзабуті поліські хатки, а в непроходимі лісові хащі, де гуляють мавки, гордовито вривається дихання ядерного атланта…
На цих, зігрітих сонячними акварелями, неозорих стежинах, безмежних розливах льонів, закоханих у власну задуму, споконвічних дубах і розкривається та незрима єдність епох, багатогранна єдність, здавалося б, таких різних світів…Неподалік розмальованого атомними епопеями міста, спочиває мальовниче Біле озеро, животворчі води якого мають цілющі властивості…
Однак спорудження Рівненської АЕС було заплямоване небезпечною карстовою проблемою, моторошним Чорнобильським дзвоном… Мимоволі виникає якесь незбагненне прискорення пульсації думок, обережне передчуття, що небезпека «ядерних іграшок» чатує зовсім поруч… І, мабуть, надзвичайно гостро виникає бажання вберегти ті священні миттєвості щастя – недоказані відбитки дитячих посмішок, босоногі сліди вишневих зорепадів, спокусливу партитуру зелених луків, де трави вдивляються в Бога… Зворушливі пелюстки колиски життя у долонях мирного атома, атома голубої мрії…
Завітайте до натхненних просторів зачарованого Полісся – пройдіться по замислених вуличках квітучого міста, загляньте до загадкових експонатів музею. Просто задумайтесь про свої хаотичні рухи в занедбаному храмі природи, саме тут, віч-на-віч із атомним велетнем, приходить розуміння істинних цінностей, приходить духовне оновлення…
…Кажуть, що міста, як люди, мають свої обличчя, свої голоси, свої мелодії, навіть свої душі… І саме тут, на краю нічного неба, відкривається внутрішня гармонія краси, що дарує Вараш – місто пошуку вічного джерела енергії, місто-загадка, місто-казка, місто, закохане в легенду…
Юлія Турчинська
ІСТОРІЯ МІСТА
Вараш... Місто над Стиром. Перлина Українського Полісся. Казка, що стала дійсністю. Саме так його сьогодні називають. Але ж нічого не виникає з нічого. Були якісь першопочатки. І перш ніж виникло місто, було село Вараш над Стиром, коріння і згадки про яке ведуть у сиву давнину до наших пращурів – волхвів. Варажб – давня назва волхвів на Поліссі. За переказами, волхви мали здатність впливати на сили природи, зціляти хворих, пророкувати майбутнє. Можливо, Варажб вже тоді і пророкував майбутню долю села Вараш. На початку 70- тих років ХХ століття слово Вараш стало близьким для сотні, а потім і тисячі людей, які прибули у поліську глибинку, чарівний край, край неповторної краси лісів, боліт - будувати АЕС.
Отже, 1973 рік. 25 травня міністр енергетики та електрифікації Петро Непорожній забив першого символічного кілочка на місці, де мала бути споруджена станція. Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 15 березня 1977 року новозбудованому населеному пункту Володимирецького району було присвоєно найменування – селище Кузнецовськ.
Моє місто-Вараш
Історія села Вараш.
У пам'яті віків
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Село Вараж є дуже давнім за своїм походженням і про це саме яскраво свідчить його давньоруська назва . Річки здавен були головними артеріями життя. Стир – не виняток і саме на його правому березі серед хвилястих пагорбів з білого піску з’явилося перше поселення.
Територія , на якій знаходилось село в ХІІ столітті, була складовою частиною Галицько-Волинського князівства. Татаро-монгольська повінь, що залила вогнем і смерттю Волинь, не досягла Полісся , яке своїми хащами , болотами відлякувала ординців і було надійним захистом від ворогів. Із занепадом Галицько-Волинського князівства Волинь і Полісся з 1340 року стали складовою частиною Великого князівства Литовського. З 1442 року село- власність князів Чорторийських . Селяни опріч грошового податку відбувають ряд повиннистей на користь князя. З часом селяни стають власністю феодалів - поміщіків, відбувають панщину , стають річчю, яку можна продати , обміняти.
Внаслідок Люблінської унії 1569 року Волинь і Полісся стають головним об”єктом експансії польських феодалів. Одночасно йде закріпачення , ополячення, окатоличення, проте душа поліщука залишилась незмінна. В її глибині завжди й усі часи горів вічний вогонь любові до своєї землі, віри ,мови , історії, культури. Зберігали поліщуки й вірність своїм обрядам і традиціям аж до наших чвсів, допоки ідеологічна чума не зробила їх сірими і одноликими.
За третім поділом Польші 1795 року Волинь і Полісся в складі Російської імперії. За новим адміністративно-теріторіальним поділом Вараш в складі Рафалівської волості Луцького повіту Волинської губернії з центром в Житомирі.
Михайлівська церква , як і основна частина церков на Поліссі , - дерев”яна. Хто був тогочасним архітектором-будівельником цього храму, як і багатьох інших церков Волинського Полісся, залишається невідомим .
З інвентаризаційного документу Михайлівського храму, збудованого 1776 року, настоятелем парафії в селі Вараш був тоді священник Никифор Никифорович Жинькевич, рукоположений того ж року Житомирським єпископом Варлаамом. Зберігає документ цінні дані і про саме село, кількість дворів, населення. Як свідчить перепис , селі було 39 будинків, 140 душ чоловічого і 137 жіночого населення. Сама Михайлівська церква мала цінні ікони, одна з них подарована ще кимось з православних князів Чорторийських і датована 16-тим століттям . Інші ікони – цінні пам’яткі українського живопису Волинського Полісся – 17 – 18 століття.
На початку 19 століття село славиться своїми ремісничими виробами , зокрема ткацтвом, бондарством, теслярством. Так, багато селян Вараша брали активну участь в будівництві церкви Івана Богослова 1865 року в с.Полонне, що засвідчувало їх велику будівельну майстерність. Як дізнаємося з великої документальної праці “ 900-ліття православ’я на Волині” тут в селі проростають перші паростки знань. Незначна частина дітей вже здобуває освіту в церковно-парафіяльній школі.
Після ліквідації 1861 року кріпосного права з розвитком сільського господарства , промисловості відбувається зростання і розбудова сіл Рафалівської волості Луцького повіту. На початку 20-століття все більше і більше селян Полісся розбудовується, дехто з них іде на хутори. Так , за
“ Списком населення місць Волинської губернії” (Житомир,1906р.) в селі Вараш 103 двори, 4 хутори ,747 чоловік населення.
На сторінках своєї історії село вписало і вогняні бурі двох світових воєн , що прогриміли над нашою землею. Вповні випили поліщуки і повну чашу “ щастя” радянського до- і після- воєнного визволення , коли багатьом з них довелося жити під світлою зорею “найдемократичнішої” в світі Сталінської , а пізніше Брежнівської конституції. Селян Вараша було позбавлено не тільки землі, загнано в колгоспну кошару, а багато хто з них пізнав щастя визволення від рідної домівки на просторах суворої Півночі.
Така була і є історія, тісно пов”язана із сумною дійсністю сьогодення.
Вараш унікальне і своєрідне місто. Своїм корінням воно проросло у давнє минуле , а вершинами інтелекту сягає новітніх технологій ядерної енергетики ХХІ століття. Це місто-супутник Рівненської атомної електростанції. Вони споруджуються одночасно з 1973 року і невіддільні одне від одного.
Хомецька гора (легенда)
Нема?
Нема!
Нема?
Нема!
Їх голоси відбивалися від лісу, землі і води, глухим ехом злітали доверху.
-Хома!,.. Хома!.,.Хома!...
Нема!... Нема!... Є-є-є Хома!!! Коли розтанув льодовик, дощі почали поливати землю. Сонце, вітер висушували болота, піщані горби вкривалися лісами, травами, пахучими квітами, розвелося багато різних тварин
Якось із вирію лелеки принесли хлопчика. За велінням Дажбога, він мав допомагати людям освоювати лісові простори. Минуло два десятки років, поки лелеки знову відвідали його. Вони довго шукали, літали, кричали:
Бусли розсіяли насіння із шишок сосни, ялини, ялівця, які розрослися до самої води Стиру. Хлопчина облюбував ці місця. Особливо чарівною була заплава річки, де висока вода повені розливалась до безкраю.
Невідома історія Вараша...
Як виявилось Вараш налічує вже понад 443 роки історії.
1569 року внаслідок укладення Люблінської унії Волинське Воєводство, що до того перебувало у складі Великого князівства Литовського, переходить до складу Речі Посполитої. Польська влада відразу ж складає реєстри для обліку сплати поборів (податків) з населення. В одному з таких поборових реєстрів, датованому 1577 роком, вперше згадується Вараш. В цей час село Hwarąsz (Гварош) належало князю Михайлу Чорторийському і адміністративно відносилося до Чорторийської волості Луцького повіту Волинського Воєводства Малопольської провінції Речі Посполитої. Із села князь платив податок з 11 димів (домогосподарств).
⚜️Після смерті Михайла Чорторийського у 1582 році його володіння переходять до сина Юрія. Згідно з поборовим реєстром 1583 року село Hwarasz (Гвараш) у Юрія Чорторийського орендував поміщик Ян Гнівош з Олексова та сплачував податок з 21 диму, 14 полів, 6 комор, 1 водяного млина і 1 священника. Наявність священника дозволяє припустити, що в той час у Гвараші існувала церква.

Герб князів Чорторийських

Одна зі сторінок "Руської (Волинської) метрики", в якій міститься згадка про Гвараш за 1589 рік

Вараш на карті 1909 року
Так було про Вараш (Кузнецовськ)
Про перейменування назв мікрорайонів, вулиць міста Кузнецовськ з 1990 року
1. Присвоїти вулиці між майданом Незалежності та мікрорайоном Вараш (будівельний номер №6) назву - вулиця Героїв Майдану - рішення Кузнецовської міської ради від 28 лютого 2014 року.
2. Присвоїти вулиці по мікрорайону Перемоги від вулиці Лесі Українки до дороги Рівненської (будівельний номер №7) назву - мікрорайон Перемоги, вулиця Героїв Небесної Сотні - рішення Кузнецовської міської ради від 28 лютого 2014 року.
3. Перейменувати іменований об'єкт "Паркова зона" в Парк культури та відпочинку - рішення Кузнецовської міської ради від 31 січня 2014 року.
4. Присвоїти території Парку культури та відпочинку адресу - проспект ім. Т. Шевченка, 20 - рішення Кузнецовської міської ради від 31 січня 2014 року.
5. Майдан Незалежності , згідно рішенням міської ради від 05.12.2000 р. №134, попередня назва - площа Незалежності.
6. Мікрорайон Ювілейний, згідно з рішенням міської ради від 11.02.98 р. 372, назва за проектом - "Північний-2".
7. Мікрорайон Північний, згідно з рішенням міської ради від 11.02.98р. №72, назва за проектом - "Північний-3".
8. Перейменувати м-н імені Бегми на мікрорайон Будівельників - рішення Кузнецовської міської ради від 19.05.92 р. №60.
9. Перейменувати мікрорайон 40 років Перемоги на мікрорайон Перемоги - рішення від 19.05.92 р. №60.